کووید 19

کرونا ۲۰۱۹ (COVID-19) و فقر فرهنگی

شمار فوتی های کرونا در ایران در روز پنج شنبه ۲۲ مورد گزارش شده و شمار مبتلایان نیز ۱۴۱نفر اعلام شده است.

براساس آمار رسمی، سه مورد جدید فوتی ناشی از این ویروس در ایران گزارش شده تا به این طریق شمار فوتی ها از ۱۹ نفر به ۲۲ تن برسد.

موارد مبتلا به کرونا در ۲۰ استان ایران مشاهده شده و ۱۱ استان تاکنون از مبتلایان خالی است.

بیشتر آمار مبتلایان کرونا در استان قم به ثبت رسیده به طوری که این تعداد در قم به ۶۳ تن می رسد.

تهران با ۲۶ مورد پس از قم در جایگاه دوم قرار دارد در حالی که ابتلای ۱۷ نفر به کرونا در استان گیلان ثبت شده است. در استان های خراسان، کهکلویه و بویراحمد، لرستان، همدان و آذربایجان غربی هم یک نفر به کرونا مبتلا شده است.

بدور از صحت یا سقم اطلاعات فوق اصل قضیه این مطلب است که مردم بیشتر از دولتمردان متوجه خطر شیوع شده اند لکن به دلیل فقر اطلاع رسانی در مورد آموزش های بهداشت فردی کماکان روال عادی زندگی را دنبال می کنیم واقعیت این است که تا سیل نیاید، قدر سیل بند ها را نمی فهمییم و تا بنیان کن نشود سیلاب ها، در نمی یابیم که با محیط زیست باید به قاعده زندگی، رفتار کرد. تا شبیخون به زندگی ما نخورد، توجه نمی کنیم که محیط زیست، عرصه تعامل است نه تقابل. کسانی که به جنگ طبیعت بروند با قهر آن زمین گیر خواهند شد و بسیار دیده ایم این ماجرا ها را و این که چقدر عبرت گرفته ایم و تجربه شده است برای ما، مسئله ای است که هم امروز می توان عیار سنجید و هم فرداها گزارش خواهیم خواند که چه شد و خواهیم دید که چه بر حال زندگی رفت. به جا، زیبا و دقیق گفته اند و ضرب المثل کرده اند که؛ ” قدر عافیت، کسی داند که به مصیبتی گرفتار آید ” باری، تا با مشکل مواجه نشویم به اصل ماجرا واقف نمی شویم و چون بدان وقوف نیافتیم، آیا امکان رفع مشکل و جبران ماجرا خواهد بود؟

لذا ما باید دریابیم که در مواقع بحران شیوع ویروسی وحشی همچون کرونا اندکی به حیات خود فکر کنیم.

تا اطلاع ثانوی کارهای زیر را انجام ندهیم:

۱- دست دادن

۲- روبوسی کردن

۳- دست نزدن به جاهایی از بدن که مخاط دارد از جمله بینی، دهان و چشم

۴- تجمع کردن

۵- کلاس رفتن

۶- مهمانی رفتن

۷- استفاده نکردن از وسایل نقیله عمومی

کارهای زیر را روزمره انجام دهیم:

۱- بهداشت فردی از جمله دست شستن صحیح

۲- ایزوله کردن خود و خانواده

۳- افرادی که مبتلا هستند از ماسک استفاده کرده و هر هشت ساعت یک بار نیز ماسک را تعوض کنند البته لازم است ماسک قبلی را در کیسه زباله انداخته و بعد از بستن در آن نسبت به دفع کیسه اقدام کنند تا ویروس و آلودگی‌های احتمالی به دیگر افراد سالم سرایت نکند.

۴-رعایت اصول تغذیه‌ای و استفاده از سبزیجات، میوه و دوری از غذاهای رستورانی و فست فود می‌تواند در مقابله با این ویروس اثرگذار شود.

۵-ورزش سبک در محیط‌های تمیز و عاری از آلودگی نیز منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

یادتان باشد هراس از مبتلا شدن به این ویروس بسیار بدتر و خطرناک‌تر از خود آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *