خبری

ده کتاب برای مدیران جوان (در قرنطینه بخوانید)

۱- «انگیزه» اثر دانیل ایچ پینک

این کتاب به معرفی راهکارهایی در مورد انگیزه است که مطالعه آن بدون شک روی هر مدیر تازه کاری تأثیر گذار خواهد بود. از نکات جالب این کتاب این است که بیان می کند که پول همواره نمی تواند مشوق خوبی باشد و بهتر است در راستای موفقیت گزینه های دیگری مانند اعطای اختیار به کارمندان را در راستای بهبود اوضاع شرکت مدنظر قرار دهید.

۲- «تنها چیزی که باید بدانید» اثر مارکوس باکینگهام

نویسنده این کتاب بر این عقیده است که بهتر است مدیران به دنبال تقویت نقاط قوت افراد باشند.به طور خلاصه این کتاب به مدیران نشان می دهد که چگونه روی استعدادهای افراد دیگر سرمایه گذاری کرده و سازمان خود را حول محور استعداد کارمندان بنا کنند.

۳- «تفکر سریع و آهسته» اثر دانیل کانمن

اگر بخواهیم دو یا سه کتاب تصمیم گیری مطرح در سطح جهان را نام ببریم، بی تردید کتاب تفکر سریع و آهسته (Thinking Fast and Slow) نوشته دانیل کانمن یکی از آنهاست.

وی در این کتاب دو سیستم را توضیح می دهد که روش فکر کردن ما را تحریک می کند؛ سیستم اول سریع، شهودی و عاطفی است. سیستم دوم آهسته تر، مشورتی و منطقی است.

۴- «مانند یک مدیر فکر و اقدام کنید» اثر هرمینیا ایبارا

این کتاب به معرفی و بررسی رفتارهای درست مدیران موفق می پردازد و راهکارهای دستیابی به آن را نیز معرفی می کند که بدون شک خواندن آن برای هر فردی می تواند حاوی نکات ارزشمند و کلیدی باشد.

۵-کتاب چگونه در جذب دوست و تأثیرگذاری بر افراد موفق ظاهر شویم اثر دیل کارنگی

پیام کلی این کتاب بر پایه آموزش نکاتی است که به افراد در راستای ایجاد ارتباطات قوی و درست کمک خواهد کرد. این کتاب شامل چهار بخش کلی است؛

۱-شیوه های اساسی رفتار با دیگران

۲- روش های کسب محبوبیت

۳- چگونه عقاید دیگران را به خود نزدیک کنید

۴-چگونه بدون رنجاندن افراد در آنها تغییرات مدنظر را اعمال کنیم.

بدون تردید یک مدیر باید از توانایی جذب سایرین برخوردار باشد که این کتاب کمکی شایان در این رابطه خواهد بود.

۶-کتاب طرز فکر اثر کارول دوک

تجربیات کارول دوک در این کتاب به تصویر کشیده شده است. در فرایند کسب و کار ، او بارها شکست را تجربه می کند، بارها زمین می خورد، اما باز بلند شده و به تلاش خود ادامه می دهد، پرسش اینجاست که به راستی چه اتفاقی می افتد که انسان با تمایلی ذاتی نسبت به یادگیری، آرام آرام و با افزایش سن به بهانه های مختلف از یادگیری فرار می کند؟ چه می شود که انسان در برخی موقعیت ها با بهانه ای چون دشواری کار، دست از تلاش می کشد؟ پاسخ چنین پرسش هایی از نظر کارول دووک یک چیز است؛ «چارچوب ذهنی بسته!» افراد دارای چارچوب ذهنی بسته معتقدند کیفیت های اساسی در ذات انسان مانند هوش و یا دیگر توانایی ها از آغاز تولد ثابت بوده و در طول عمر تغییری نمی کنند. در نتیجه همین باور نیز آنها به کشف استعدادهای خود اهمیت می دهند، اما برنامه ای برای پرورش آن ندارند.

۷-کتاب تاملات اثر مارکوس اورلیوس

کتاب تأملات حاصل اندیشه ها و تفکرات یکی از نامدارترین فیلسوفان در باب مسائل بنیادین حیات آدمی است. در رابطه با نویسنده این کتاب جالب است بدانید که وی از جمله امپراطوران روم باستان بوده و میزان محبویت و دانش وی به حدی بالا بوده است که افلاطون او را شاه فیلسوف نامیده است. وی هنگامی قدرت را به دست گرفت که کشورش دچار بدهی بسیار بوده و وی با تلاشی مثال زدنی توانست اوضاع را به شرایط مطلوب برساند.

۸-همه چیز فرو می پاشد اثر چینوا آچیبی

این کتاب روایت یک نمونه از موقعیت جوامع آفریقایی را به نمایش می گذارد که در هنگام ورود مبلغان مسیحی و استعمارگران اروپایی دچار بحران و فروپاشی شدند. «چینوا آ چه بی» خود اهل نیجریه است و وضعیت کشورش را در هنگامه این هجوم خانمانسوز به نگارش در آورده است. نویسنده در لا به لای روایت اصلی خود، نگاه جزیی نگری به آداب و سنن جامعه اش می اندازد و از این طریق البته نقد خود را نیز به رویکردهای بدوی مردمانش وارد می کند. این کتاب قالب داستانی داشته و می تواند جذابیت بیشتری به نسبت سایرین برای خوانندگان داشته باشد.

۹-کتاب کشف توانمندی ها اثر مارکوس باکینگهام و دونالد کلیفتون

این کتاب با این مقدمه آغاز می شود که در سازمان ها بسیار شاهد حضور کارکنانی هستیم که از دانش و تخصص ارزشمندی برخوردارند، ولی سازمان بهره زیادی از دانش آنان نمی برد. چنین مشاهداتی یک مدیر را به این اندیشه فرو می برد که ملاک ارزیابی سازمان در جذب و آموزش کارکنان چه باید باشد. بدون تردید افراد دارای مهارت ها و استعدادهای متعددی هستند که باید به مرحله ظهور رساند. چیزی که این کتاب را برجسته می سازد این است که گفته های آن براساس نتایج آزمایش ها و پژوهش های متعدد بوده و خبری از باورهای نویسنده وجود ندارد که خود آن را به منبعی قابل اعتماد تبدیل می سازد.

این کتاب از آن جهت برای مدیران ازرشمند است که نشان می دهد چگونه باید از کارمندان استفاده کنید تا از حداکثر توانایی های آنها در راستای اهداف خود سود برید.

۱۰-کتاب از خوب به عالی اثر جیم کالینز

مطالب این کتاب حاصل تحقیق پنج ساله روی شرکت های موفق بوده که نتیجه آن دستیابی به نتایج و راهکارهایی در این رابطه است. درواقع نویسنده بر این باور است که تقریبا هر سازمانی می‎تواند به شرط رعایت و به کارگیری آگاهانه چارچوب باورهای به دست آمده از این تحقیق به طور بنیادین سطح و عملکرد خود را ارتقا بخشد و حتی به سطح عالی برساند.www.inc.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *