اقتصادی

تلاش شستا برای خروج از بنگاه‌داری

امروز از شرکت شستا با جمعی از همکارانم بازدید داشتم. گزارش مدیرعامل محترم بسیار جالب توجه بود.

شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی موسوم به شستا ssic.ir ، صدها شرکت در حوزه‌های مختلف صنعتی و خدماتی را تحت پوشش خود داشته به عنوان موسس و سهامدار آنها فعالیت دارد و یکی از بزرگ ترین هلدینگ های صنعتی و تجاری خاورمیانه محسوب می شود که زیر نظر سازمان تامین اجتماعی وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی فعالیت می‌کند. بخشی از سهام پانصد و اندی شرکت فعال در بازار بورس ایران، به این شرکت تعلق داشته و اخیرا، اطلاعات صدها شرکت و اعضای هیات مدیره این مجموعه ها به منظور شفاف سازی اطلاعات در این مجموعه، رسانه ای شد .

چند سالی است که موضوع خروج از بنگاه‌داری از شستا اعلام شده است و این موضوع به این معناست که سهام تأمین اجتماعی در شرکت‌های سرمایه‌گذاری این سازمان کمتر از ۵۰ درصد باشد. در حال حاضر مدیرعامل، کارکنان و کارمندان مجموعه شستا زیر نظر سازمان تأمین اجتماعی قرار دارند. برای خروج از بنگاه‌داری سازمان تأمین اجتماعی باید سهام خود را به کمتر از ۵۰ درصد برساند و در بخش‌های دیگر سهام خریداری کند و سرمایه‌گذاری لازم را داشته باشد.

شستا طبق مصوبه هیات امنای سازمان تامین اجتماعی این مجوز را دارد که با منابع حاصل از فروش سهام شرکت‌ها، سهام شرکت‌‌های سودده و بازیگران موثر حوزه گردشگری، نفت، گاز و… را بخرد؛ اما به این شرط که دیگر شستا سهام‌دار عمده این مجموعه‌ها نباشد؛ چراکه در غیر این صورت از حدود ترسیم شده در سیاست‌های ابلاغی اصل ۴۴ قانون اساسی خارج شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *