اقتصادی

برترین کشور ها در شاخص کسب و کار

(Doing Business) چگونگی سهولت یا سختی راه‌ اندازی کسب‌ و ‌کار را برای کارآفرینان محلی در حوزه کسب‌وکار‌های کوچک و متوسط بررسی و مورد تحلیل قرار می‌دهد.

در سال ۲۰۱۹، بانک جهانی وضعیت سهولت انجام کسب‌وکار در ۱۹۰ کشور و در ۱۱ حوزه شامل: شروع کسب‌وکار، دریافت‌ مجوزهای ساخت، دریافت برق، ثبت مالکیت، دریافت اعتبار، حمایت از سرمایه‌گذاران خرد، پرداخت مالیات، تجارت فرامرزی، اجرای قراردادها، حل‌وفصل ورشکستگی و مقررات بازار کار را مورد بررسی قرار داده است. شاخص مقررات بازار در سال ۲۰۱۹ به ده شاخص قبلی اضافه گردید.بانک جهانی در رابطه با لزوم توجه به شاخص مقررات بازار کار در ارزیابی محیط کسب و کار کشورها چنین بیان نموده است: با توجه به این که سیاست‌گذاران در تلاش برای ایجاد مشاغلی بیشتر و بهتر برای شهروندان خود هستند، مقررات کار موضوعی است که محققان در حال تلاش برای ارزیابی تعادل مطلوب بین حمایت از کارکنان و کارایی بازار کار می‌باشند.

جدول: رتبه و امتیاز کشورهای منتخب در شاخص سهولت انجام کسب و کار (۲۰۱۹)

نیوزیلند با کسب نمره ۵۹/ ۸۶ به ‌عنوان مساعدترین کشور برای انجام کسب‌وکار شناخته شده است (بدون تغییر نمره و رتبه نسبت به گزارش مشابه سال ۲۰۱۸). در رتبه‌های بعدی، کشورهای سنگاپور با نمره ۲۴/ ۸۵، دانمارک با نمره ۶۴/ ۸۴، هنگ‌کنگ با ۲۲/ ۸۴، کره‌جنوبی با ۱۴/ ۸۴، قرار دارند. در شانزدهمین رتبه‌بندی بانک جهانی از سهولت انجام کسب و کار(۲۰۱۹)، ایران با کسب نمره ۹۸/ ۵۶ در رتبه ۱۲۸ قرار گرفته است.با ۴ پله صعود نسبت به سال ۲۰۱۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *