فناوری

۵ فناوری متحول کننده دنیا را بشناسید

۱– اینترنت ۵G
اینترنت ۵G یا اینترنت نسل پنجم جدیدترین تکنولوژی انتقال بی‌سیم داده‌هاست.با توجه به جدید بودن این تکنولوژی، اینترنت ۵G در ایران هنوز به طور رسمی ارائه نشده است. انتقال اطلاعات اینترنت ۵G یا نسل پنجم از طریق امواج رادیویی با طول‌موج‌های بسیار کوتاه انجام می‌شود.به این امواج، امواج میلی‌متری، (millimeter Waves) نیز می‌گویند. امواج میلی‌متری به تعدادی از ریزموج‌ها (امواج مایکروویو) گفته می‌شود که فرکانسی بین ۳۰ تا ۳۰۰ گیگاهرتز و طول‌موجی بین ۱ تا ۱۰ میلی‌متر داشته باشند. به لطف طول‌موج‌های کوتاه امواج میلی‌متری، حجم بیشتری از اطلاعات در زمان کمتری منتقل می‌شود.
مقایسه سرعت :

۲- شهرهای هوشمند
«مدرسه اقتصاد آی‌ای‌‌اس‌ای (IESE)» دانشگاه ناوارا – دانشگاهی در بارسلونا اسپانیا – ششمین نسخه از گزارش‌های سالانه «هوشمندترین شهرها»ی جهان خود را منتشر کرد. در این گزارش که هر ساله تحت عنوان «شاخص حرکت شهرهای آی‌ای‌اس‌ای (CIMI)» منتشر می‌شود، ابعاد مختلف زندگی شهری بر مبنای ۹۶ شاخص در ۹ حوزه اصلی «سرمایه انسانی»، «همبستگی اجتماعی»، «اقتصاد»، «حکمرانی»، «محیط‌زیست»، «حمل‌ونقل و جابه‌جایی»، «برنامه‌ریزی شهری»، «تکنولوژی» و «نفوذ بین‌المللی» مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
در رتبه‌بندی امسال لندن (پایتخت انگلیس) توانست با پیشی گرفتن از نیویورک (پایتخت اقتصادی آمریکا) در جایگاه نخست بایستد و نیویورک نیز با یک پله نزول در جایگاه دوم ایستاد. آمستردام (پایتخت هلند) اما با جهشی هفت پله‌ای توانست از رده دهم تا رتبه سوم بالا بیاید. پاریس (پایتخت فرانسه) اما با یک پله نزول از رده سوم به چهارم رسیده است. تنها شهری که در میان ۱۰ رتبه برتر جایگاهش نسبت به گزارش سال گذشته تغییر نکرده، ریکیاویک (پایتخت ایسلند) است که در رده پنجم ایستاده است. در این رابطه در گزارش امسال توکیو (پایتخت ژاپن) با دو پله نزول در رده ششم، سنگاپور (شهر و کشور سنگاپور یکی است) با یک پله نزول در رده هفتم، کپنهاگ (پایتخت دانمارک) با پنج پله صعود در رده هشتم، برلین (پایتخت آلمان) با دو پله صعود در رده نهم و در نهایت وین (پایتخت اتریش) با ۹ پله صعود در رده دهم جای گرفته‌اند.

۳- اینترنت اشیا،
اصطلاح اینترنت اشیاء IOT اولین بار توسط کوین اشتون درسال ۱۹۹۹ مطرح شد. او بدین وسیله جهانی را توصیف کرد که علاوه بر انسان ها در آن هرچیزی برای خود هویت دیجیتالی داشته باشد و به کامپیوترها اجازه دهند آن ها را سازماندهی و مدیریت کنند. از دید کوین اشتون (اینترنت اشیاء) ابزاری است برای غلبه بر سلطه ی زمان و مکان، این دیدگاه برای نخستین بار توسط مرکز شناسایی خودکار و نشریات تحلیل بازار مرتبط با آن مشهور شد.
RFID به عنوان یک پیش شرط در این فناوری درنظر گرفته میشود. از زاویه دیگر، (اینترنت اشیاء) به محیطی اطلاق میشود که هرچیز اعم از انسان، حیوان و یا وسایل بی جان در آن، دارای یک شناسه ی یکتا با پروتکل اینترنتی (IP) می باشند که توانایی شناسایی، کنترل، فرستادن و انتقال داده به یکدیگر و پایگاه داده ی مربوط به آنها را دارند.

۴- خودروهای خودران و برقی
هنگامی که نخستین ماشین خودران تولید شد، برای تقسیم بندی میزان خودران بودن خودرو ها شش دسته تعریف شد که از دسته صفر شروع شده و تا دسته پنج ادامه دارد. در دسته صفر هیچ نوع تکنولوژی مبنی بر خودران بودن ماشین وجود ندارد و مانند ماشین های معمولی لازم است توسط نیروی انسانی هدایت شود. این روند تا دسته پنج پیش می رود که ماشین کاملا هوشمند است و خودرو بدون هیچ گونه دخالت انسان رانده می شود. شرکت ولوو، وی در تلاش است تا نخستین اتوبوس خودران شرکتش را در سنگاپور به صورت حقیقی رونمایی کند. این اتوبوس با طول ۱۲ متر قادر است تعداد ۸۰ مسافر را با خود حمل کند و بدون نیاز به سوخت های فسیلی و تنها با انرژی الکتریکی از آلودگی هوا نیز بکاهد. افزون بر این، میزان مصرف سوخت این اتوبوس ۰/۸ ماشین های هم رده خود در حال حاضر است.

۵- ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده
بیت کوین (Bitcoin) نوعی واحد پول دیجیتال و در واقع واحد پول رایج در شبکه است. اما واقعاً بیت کوین چیست و از کجا آمده است؟ این پدیده اولین باراوایل فوریه سال ۲۰۰۹، در پی مقاله ای که توسط برنامه نویس ژاپنی به نام ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) منتشر، و به دنیا معرفی شد. این برنامه نویس مرموز که تا کنون هیچ گونه اطلاعات شخصی از خود در دسترس قرار نداده در وب‌سایت خود برای اولین بار از پول دیجیتال حرف زد و نوشت:
«من یک سیستم پرداخت الکتریکی متن‌باز (Open Source) ایجاد کرده‌ام که بیت کوین نامیده می‌شود، با سیستم کنترل‌کننده‌ی غیرمتمرکز، بدون سرور مرکزی یا تکیه بر نهادهای‌ اعتباری.»
داده های جمع آوری شده از اشیاء توسط ابزارهای مختلفی از قبیل گوشی های تلفن همراه، انواع رایانه ها و تبلت ها قابل مشاهده خواهند بود.
ناکاموتو واحد پولی ای خلق کرد و آن را بیت کوین نامید که ترکیبی از کلماتبیت به معنای واحد اطلاعات کامپیوتری و کوین که به معنی سکه است. البته پول اختراع شده توسط او هیچ شباهتی به سکه یا اسکناس نداشت، هیچ اثری از کاغذ، مس، نقره یا طلا در ساخت این پول عجیب نبود، فقط ۳۱ هزار خط برنامه و یک اعلامیه اینترنتی. ناکاموتو ادعا کرده بود که مردی ۳۶ ساله اهل کشور ژاپن است و اعلام کرده بود که بیش از یک سال وقت صرف نرم افزاری به نام بیت کوین کرده و انگیزه خود از این کار را خشم زیاد از وضعیت فاجعه بار اقتصادی برشمرد. وی افزود که می خواسته واحد پولی اختراع کند که تحت تاثیر سیاست های غیر قابل پیش بینی مالی، دزدی های بانکداران و سیاست نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *